Modré dny 2017

    V rámci oslav Světového dne informovanosti o autismu vás srdečně zveme na akce, které pořádá společně naše organizace Jdeme AutistůmNaproti z.s., Pevnost poznání a Divadlo hudby v Olomouci.
Začínáme v pátek 31.3.  Na celé dopoledne jsme pro vás připravili vzdělávací a diskuzní příspěvky o PAS v prostorách Pevnosti poznání.
 
Sobota 1.4. přináší  na Pevnosti poznání celodenní rodinný program  určený nejširší veřejnosti, aby se v atmosféře plné zábavy seznámila s důležitým tématem doby: životem lidí s poruchou autistického spektra. 
VSTUP ZDARMA, MIMO EXPOZICE PEVNOSTI POZNÁNÍ 
Cyklus uzavřeme ve středu 4.4. v 19:00 - Divadle hudby v Olomouci shlédneme divadelní představení:
AUTISTA !  Moje zatracené nervy !    
Hra je o to zajímavější, že její autorka má bratra s PAS.
 

Letacek-31-3-

Modre-dny_2

Divadlo


Služební automobil pro ranou péči

V loňském roce podala organizace Jdeme Autistům Naproti z.s. žádost o dotaci na výše uvedený projekt, jehož cílem bylo pořízení služebního automobilu pro terénní sociální službu raná péče a tím zajištění větší efektivity práce při poskytování této služby.

Díky podpoře Olomouckého kraje z individuálních projektů disponuje nyní naše organizace Jdeme Autistům Naproti z.s. prvním služebním automobilem, což v případě terénní sociální služby rané péče, která v kraji působí od roku 2009, zní možná trochou neuvěřitelně. Doposud jsme situaci řešili tak, že jsme využívali jeden privátní automobil naší zaměstnankyně, avšak z kapacitních důvodů, protože ve službě pracují celkem 4 pracovnice rané péče, to nebylo dostačující. A tak se stávalo, že jsme za klienty cestovali s batůžkem vlakem nebo autobusem. Kdo zná podstatu rané péče, ví, že často pracujeme s pomůckami, abychom dítě s postižením aktivizovali. Takže se spíše jednalo o batoh, napěchován věcmi, které vydávaly zvuky zvířat a hudeních nástrojů, a to způsobovalo nejednu komickou situaci.

Důležité však je, že nyní se můžeme za našimi klienty s poruchou autistického spektra dostat bez časových prodlev, způsobených nenavazujícími jízdními řády. Naše klientské rodiny si to opravdu zaslouží! A naše pracovnice samozřejmě také!

 

Děkujeme Olomouckému kraji, že se významně podílel na pořízení služebního vozu a přispěl tak ke kvalitnímu a pravidelnému poskytování služby raná péče dětem s poruchou autistického spektra a jejich rodinám v celém kraji. 

                                                                Logo       


 

 

Poděkování městům a obcím za podporu v roce 2016 !

Děkujeme všem představitelům měst a obcí, které se letos podílely na financování terénní sociální služby raná péče a významně tak přispěly ke kvalitnímu a pravidelnému poskytování rané péče dětem s poruchami autistického spektra a jejich rodinám v celém Olomouckém kraji.

 

Není totiž samozřejmostí, že všechny obce a města, jejichž občané využívají služeb rané péče, finančně přispějí na její chod.

 

Poskytnuté finanční prostředky byly řádně použity dle jednotlivých smluv!

 

Raná péče zajíždí přímo do rodin, ve kterých se narodí dítě se zdravotním postižením. V domácím prostředí pomáháme rodičům dítěte zvládnout náročnou situaci, tím že pracujeme nejen s dítětem samotným, ale i s celou rodinou. Veškerá naše činnost vede k tomu, aby i děti s poruchou autistického spektra předškolního věku mohly vyrůstat ve svém přirozeném prostředí a měly, co se týká budoucnosti, otevřené možnosti !

 

Závěrem chceme ještě jednou vyjádřit, že si vaší finanční podpory nesmírně vážíme!

 

Konkrétně ranou péči organizace Jdeme Autistům Naproti z.s. v roce 2016 podpořili:

 

Město Hanušovice

Obec Klopina

Statutární město Olomouc

Statutární město Prostějov

Statutární město Přerov

Město Tovačov

 


 

JAN je součástí sítě ZAZimut!

Naše organizace má tu čest být součástí celosvětové sítě Zazimut!
Děkujeme všem, kteří nám 10.12.2016 pomohli s přípravou a propagací organizace na skvělém koncertu ZAZ ve Zlíně
A DÍKY ZAZ! 

Dobročinný projekt Zazimut vytvořila populární francouzská zpěvačka ZAZ a jeho cílem je rozvíjet a podpořit akce vedoucí ke společnosti s větším respektem ke každé živé bytosti.

https://www.zazofficial.com/en/zazimut/

 

Zazimut-male


Ohlédnutí za jubilejním 10.ročníkem tábora

Poslední červencový týden to vypuklo: děti plné očekávání, rodiče natěšení na nastávají volno, vedení organizace a asistenti  v plné polní.
Počasí si naše jubileum také vychutnalo, a opravdu nám přálo, pořádný déšť  spadl na hlavy zúčastněných až závěrečný den kolem poledne.
A tak si 17 dětí s autismem a stejný počet jejich asistentů mohlo prožít pohodový týden. 
V programu jako už tradičně nechyběl skákací hrad, snoezelen, Arcidiecézní muzeum a dopravní hřiště Semafor. Hitem letošního táboru byly opět vodní radovánky: olomoucký qauapark a koupaliště. Novinkou se stala navštěva Pevnosti poznání  a projížďka Ololodí.  Procházka zoologickou zahradou neměla taky žádnou chybu.
Aktivita střídala jednu za druhou, takže přišel k duhu odpočinek na krásné zahradě dominikánského kláštera, která se vždy na táborový týden stává našim druhým domovem.
Rádi bychom poděkovali všem zaintersovaným: těm, kteří nám poskytli zdarma svoje prostory ,  další pak umožnili dětem s autismem poznat spoustu nových aktivit za velmi příznivé ceny, nebo bez nároku na platbu za vstupné vůbec.  
Veškeré této pomoci si nesmírně vážíme !!!   A těšíme se, že příští rok  načneme další desítku prázdniných dobrodružství !

Srdečně   tým  Jdeme Autistům Naproti z.s.


Modré dny v Pevnosti poznání

2. a 3. dubna bude Pevnost poznání podporovat děti s autismem a jejich rodiny. Ve spolupráci s organizací Jdeme Autistům Naproti je připraven lákavý program, který ukáže, že krásou života je různorodost a pestrost.

http://www.pevnostpoznani.cz/modre-dny-v-pevnosti-poznani/

Modre-dny-1

Modre-dny-2

 


Děkujeme Nadaci Komerční Banky Jistota

Děkujeme Nadaci Komerční banky Jistota, která ocenila projekt naší organizace  Jdeme  Autistům  Naproti z.s.  s názvem Komunikujeme, tedy jsme! Včera jsme slavnostně obdrželi šek na 95 000 Kč, který nám za pražskou centrálu Komerční banky předal pan                                    Ing. Tomáš Talaš.

Finanční prostředky budou použity k zakoupení konkrétních technických pomůcek ke komunikaci, jejichž pořízení je pro jednotlivé rodiny velmi nákladné.  Bezplatné využívání těchto pomůcek: Boardmaker, Symwriter, Globální slabikář,  ALTÍK, počítačové programy Mentio atd. prostřednictvím intervencí rané péče, pomůže mnohým dětem lépe se dorozumět ! 
Kb-foto

JAN děkuje dárcům

Velké díky směřujeme všem rodinám, které se rozhodly podpořit naši

organizaci finančním darem. Jsme za každý dar velice vděční!!

Jmenovitě děkujeme těmto rodinám:

Kolomazníkovi z Olomouce

p.Svačinová a p.Cimala z Bouzova

p.Sauerová a p.Baláž z Olomouce

Solichovi z Olomouce


PF 2016

Pf-2016


Poděkování Achilles Team ze Slovenska

 

Srdečně děkujeme firmě Achilles ze Slovenska, která

rané péči JAN z.s. poskytla věcné dary. Ty jsou již využívány dětmi s poruchou

autistického spektra. Jmenovitě se jedná především o zátěžovou vestu, která

pomáhá dětem trpícím hyperaktivní poruchou či ADHD. Dále to jsou pomůcky

využívané při bazální či senzomotorické stimulaci.

Jmenovitě děkujeme panu Peteru Husárovi, který za firmu Achilles předání daru

dojednal.

 

http://www.achillesteam.sk/

https://www.facebook.com/Achillesteam.sk

Achilles-team-2_2

 


 

Pozvánka na Den otevřených dveří v rámci Týdne rané péče 2015

Dod-2015


HLEDÁME DOBROVOLNÍKY

Dobrovolnici


Rodičovská skupina 27.10.2015

Vážení rodiče,
přijměte prosím pozvání na rodičovskou skupinku, která se koná 27.10. 2015 od 16h v prostorách sdružení JAN-Olomouc, Žilinská 26.

Tentokrát přijala naše pozvání paní Petra Gajdošová, maminka devítiletého Štěpánka, který má dětský autismus. Štěpánek žije ve velké rodině, má mladšího brášku a dva starší, dospělé sourozence, kteří aktivně rodičům pomáhají. Maminka nám přijde povyprávět o jejich začátcích, o svém pohledu na autismus, o spolupráci s ranou péči a o rozhodování, kterou cestou se vydat. Štěpa navštěvoval speciální mateřskou školku v Šumperku a i nadále pokračuje ve speciální škole, se kterou je rodina velmi spokojena. O tom, jak funguje speciální škola, jaký mají celkový přístup paní učitelky a jak moc je tam Štěpánek spokojený - i o tom, bude naše povídání.

Následná diskuze, dotazy i vlastní zkušenosti posluchačů jsou vítány.

Těší se na Vás tým JAN-Olomouc


Táborový rej 2015 za námi !

Poslední červencový týden proběhl již 9. ročník našeho příměstského tábora, a to jen díky laskavé finanční podpoře manželů Jany a Miloše Kolomazníkových. Málokdo totiž pojme oslavu 50. narozenin jako příležitost udělat dobrou věc pro někoho jiného. Pozvánka na narozeninovou párty pana Miloše Kolomazníka totiž obsahovala přání, aby hosté finanční dary směřovali naší organizaci. 
Možná se to nezdá, ale když chcete uspořádat tábor pro děti s autismem, aby splňoval individuální přístup, a přitom  nenasadit kurzovné pro rodiče dětí na neúnosnou míru, je třeba mít finanční podporu. Ještě jednou děkujeme !!!
A co se dělo a jak to všechno probíhalo? Z kraje týdne jsme si užili snoezelen: světla, barvy, míčky a vydýchaný vzduch, protože tolik zájemců o tak krásné prostory, prostě zanechá stopu. Tradičně jsme řádili v aquaparku, po letech jsme zařadili  i ZOO - prostě nádhera. Úžasný Honza Hlavsa a jeho umění žonglovat s čímkoliv a hlavně navázat kontakt s dětmi. Neocenitelné !  
Výprava na interaktivní výstavu do Arcidiecézního muzea za lektorem Markem Šobáňem, který už naše děti zná a podle toho se k nim chová: přesto ho malý David odzbrojil, když ho během výkladu chytl za ruku.
Úspěšnou novinkou byla návštěva dětského oddělení okresní knihovny i s výkladem o zvířátkách. Zahráli jsme si bowling a zadováděli na skákacím hradě.
Paní Eva Žváčková ze Studia Experiment pro nás připravila dvě báječná výtvarná dopoledne!
Asistenti dětí se zodpovědně chopili svých rolí ! Svou premiéru jako vedoucí tábora zvládla bez ztráty květinky paní Veronika Pasierbová. Jako její zástupkyně jí zdárně sekundovala mladičká kolegyně Beata Tobolová, která však počtem absolvovaných táborů v roli asistenta, patřila k mazákům týmu. Zázemí skvěle dotvořila paní Vendy Zimová.
  
Zkrátka za tu dobu jsme už sehraní - do karet nám "hrálo" i počasí: šetřilo nás, nebyla tak veliká vedra a sprchlo jenom maličko!
Nevíme jak vy, ale my se už těším na příští rok - to bude mít náš tábor kulaté jubileum.
Držte nám pěsti, ať si na nás vzpomenou dobří lidé, tak jako to bylo v roce letošním !

Putování po proudu

Dobrý den,
modrá jízda v měsíci dubnu pokračuje: v pondělí 13.4. od 18 hodin v aule VOŠ Caritas v Olomouci na ulici Křížkovského 6  je pro vás připravena sdružením Adventor ve spolupráci s místním JAN - Olomouc  beseda s putujícími Radkem Čihákem a Vojtěchem Venclíkem, kteří mají blízko k tématice Aspergerova syndromu, více z jejich života se dozvíte na odkaze:  http://adventor.org/clanky/akce/204-predstavujeme-aktery-putovani-po-proudu-2015, za místní se jako hosté zúčastní Markéta Jandeková a Veronika Pasierbová.

Součástí besedy bude malá interaktivní výstava hraček, společenských her a výukových pomůcek, speciálně vyvinutých pro děti sautismem a kombinovaným postižením.Hračky jsou vhodné i pro děti zdravé, k procvičování jemné motoriky. Jedná se o původní české novinky z přírodních materiálů. Vše bude možné si na místě vyzkoušet či zahrát. Autorkou výstavy je PaedDr. Olga Černohorská ze sdružení Adventor.

Jak se mohu přidat k putujícím? V případě aktivního  zájmu si napište  mailem o podrobnosti: putovani2015@adventor.org, nebo zavolejte na tel.: 737 186 824.  Nejlépe však sledujte webové stránky Adventoru: http://adventor.org/ protože účastníci putování budou mít při sobě sledovací zařízení a na webové stránky budou předávat aktuální informace, kde se právě nachází. To znamená aktuální možnosti, kde se můžete na trase případně přidat.


Etapa 4: Přerov – Olomouc, 34 km

Start: v 7:30 Městské informační centrum Přerov, Nám. T. G. Masaryka 7 

Cíl: přibližně kolem 16:00 Informační centrum Olomouc, Horní náměstí, podloubí radnice


Start na další etapu do Prostějova je 14.4. v 8,00 od Informačního centra na Horním náměstí v Olomouci.


P.S Omlouváme pana Roškaňuka ze sdružení Adventor, který se kvůli nemoci nezúčastní putování na trase do Olomouce, a ani následné besedy.

Někteří odvážlivci si happeningové akce tohoto typu již nacvičili 2.4. na Světový den informovanosti o autismu za třeskuté zimy, proto věříme, že osvědčení nezklamou a přijdou na náměstí alespoň přivítat účastníky putování.
Díky, že zůstáváte s námi a taky u modré barvy!

Těšíme se na vás
   

Tým JAN  Olomouc + Adventor

Olomouc_2


Olomouc svítí modře! 2.4.slavíme Světový den informovanosti o autismu

srdečně vás zveme na oslavu Světového dne informovanosti o autismu dne 2.4.2015. Naše organizace JAN - Olomouc se  připojuje k celosvětové akci „Light it up blue“, neboli „Rozsviťme se modře“. 
Modrá je totiž barvou komunikace a sebevyjádření, což je jedna z oblastí, ve které mají lidé s autismem největší potíže. Pojďme si společně v modrém připomenout fakt, že se v současné době ve světě každé 80. dítě rodí s poruchou autistického spektra, a že to, co lidé s autismem a jejich rodiny potřebují nejvíce, je porozumění a podpora.

Zapojit se můžete jakkoliv - například rozsvítit 2.4. modrou žárovku ve svých domovech či kancelářích, můžete se do modré barvy obléknout nebo si na oblečení připnout modrou stužku. 

Těšíme se na vás ve čtvrtek 2.4. : od 17,30 začínáme v kině METROPOL  promítáním série pohádek pro děti s autismem a všechny, kteří jim fandí !!!
v 19,00  společná fotka před modře osvícenou věží olomoucké  RADNICE!  Podrobný program akce najdete níže!

Program promítání:

 

DCP – TŘI LOUPEŽNÍCI  65 minut

Kubula a Kuba Kubikula (15’, kreslený, ploška)
Pohádka o medvědáři Kubovi a jeho medvídkovi Kubulovi, který se nejprve bál medvědího strašidla Barbuchy, ale posléze strach mít přestal.

 

Tři loupežníci (5’, kreslený)
Kreslená pohádka o třech loupežnících, kteří přestali přepadávat pocestné a místo toho hledali po světě opuštěné děti a starali se o ně.

Kouzelný dědeček (8’, loutkový)
Moderní pohádka o tom, jak se línému Jakubovi přece jen nepovedlo zneužít čarovné moci kouzelného dědečka.


Dlouhý, Široký a Bystrozraký (12‘, kreslený, ploška)
Filmové zpracování známé klasické pohádky.

Strašidlo ve škole (5’, kreslený)
O školním strašidle, které se živilo nedojedenými svačinami dětí.

Velbloudí nápady (8’, kreslený)
Moderní pohádka o cirkusovém velbloudovi a nespokojené lokomotivě, jak si vyměnili svá místa a práci

Jak šlo vejce na vandr (12’, loutkový)
Příběh vajíčka – skořápky, které uteklo z nakládací lahve, protože se nechtělo dát sníst, ale chtělo se stát krásným kohoutkem.

 

Technické specifikace:

Flat 1:1,85, 1998x1080, formát obrazu na plátně je klasický 1:1,37

Zvuk: CZ, 5.1 (hraje jen center – původní zvukový mix mono)

Hlasitost: 7.0 na procesorech Dolby (úroveň zvuku je záměrně nižší s ohledem na dětské publikum)


V Olomouci má autismus modrouPředchozíNásledující

 
Nastavení fotogalerie


 

Olomouc svítí modře! 2.4.slavíme Světový den informovanosti o autismu
PředchozíNásledující

 
Nastavení fotogalerie


 

Mateřské centrum JANíček

Maminky a tatínkové - srdečně vás zveme,

do našeho mateřského a rodinného  centra JANíček. Každou středu v čase od 9 - 11,30 máte možnost se sejít až do konce měsíce dubna, protože pak předpokládáme, že se vzájemně poznáte, navážete kontakty a pro svoje setkávání využijete již venkovní prostory plné sluníčka.

Kde: Mateřské centrum najdete v prostorách rané péče JAN, Žilinská 26, Olomouc. Kočárky si můžete nechat pod schodištěm, nejlépe si donést .        vlastní zámek.
Jak: Společně se svým dítětem, které má poruchu autistického spektra a klidně  i s jeho zdravým sourozencem. To vítáme!
Za kolik:  Příspěvek se hradí pouze za dospělého: 30 Kč za celé dopoledne, počet dětí nerozhoduje, za ně se neplatí nic.( v ceně 1 teplý nápoj )
Je možné?
- aby přišli rodiče jen se zdravým dítětem, když je sourozenec ve školce:  ANO.
- aby přišel člověk sám bez dítěte, protože si chce popovídat, nebo je to kamarád někoho ze zúčastněných:  ANO.
- můžeme do centra přivést i  dítě, které má jiné zdravotní postižení než poruchou autistického spektra:         ANO.
Kontaktní osoba: paní Zimová, tel.: 608 621 174.

Dne 11.3. od 9,00 - 10,30  proběhne v rámci mateřského centra beseda s paní Veronikou Pasierbovou, poradkyní rané péče JAN, ale také maminkou Jeníka, který má poruchu autistického spektra.
Paní Pasierbová vás seznámí s jejich rodinným příběhem, zbyde čas i na vaše dotazy.
Jeníček nyní navštěvuje 2. třídu běžné ZŠ v Dubu nad Moravou spolu se svou asistentkou. 
Jaké byly začátky: když chtěl být sám, skládal puzzle....  postupně jej začal  zajímat PC a internet, také angličtina.
Z chlapečka, který původně moc nemluvil, protože to pro něj bylo těžké - jako souhlas stačil jeho úsměv - je nyní po návštěvě běžné MŠ s asitentkou a zvláště po  podpoře rodiny a paní logopedky, hoch, který zvládne odrecitovat krátkou básničku a orientuje se v životě podle týdenních vizualizovaných režimů.
Nebo také malý umělec, který namaluje jedním tahem bravurně zvíře, tak že vám to připomíná dílo od komiksového umělce...

Samozřejmě všechno není tak růžové, jak se zdá, stále spoustu věcí je třeba řešit a Jeník s nimi potřebuje pomoci. Nechceme vám také říci, že každé dítě zaznamená takový vývoj jako Jeníček, ale to co je důležité, je především přijmout  vaše dítě takové jaké je, mít ho rád bez podmínek....  to jsou slova paní Pasierbové.
Věříme, že využite příležitost si s paní Veronikou Pasierbovou popovídat. Vůbec se neobávejte pokud jsou vaše děti neklidné, hlučné, hyperaktivní -  paní Pasierbová si určitě poradí, od toho je naše mateřské centrum integrační.

Těšíme se na setkání s vámi!
                                                 

Mateřské a rodinné  centrum JANíček.


Rodičovská skupina 9.3.2015

Rádi bychom Vás pozvali na další setkání naší rodičovské skupiny, tentokrát v pondělí 9.března od 16,00 opět v prostorách rané péče na ulici Žilinská 26 v Olomouci.

Program:
Se svým příběhem vystoupí paní Veronika Slouková ze Zábřehu, maminka 8 letého Marečka s dětským autismem. Paní Slouková se zaměří na strukturované učení, vytváření denního a týdenního režimu, komunikační knihy atd. ( praktické ukázky pro Vás ). Kromě toho vám přiblíží to, co všechno ve prospěch svého syna v různých oblastech života podnikli: např. medicínské vyšetření ve Vídni, autoimunitní léčbu u Dr. Šuly, pobírání doplňových potravinových preparátů atd.

Na závěr společného setkání vás paní Jandeková seznámí s činností Oborné skupiny Vládního výboru pro zdravotně postižené občany pro koncepční řešení problematiky života osob s PAS.  

Těšíme se na společné setkání a vzájemné sdílení svých zkušeností!

Tým JAN - Olomouc 


Ohlédnutí za dnem otevřených dveří

Včera proběhla v rámci dne Otevřených dveří v našem centru přednáška paní Mgr.Lenky Osladilové, speciální pedagožky, která pracuje s dětmi s poruchou autistického spektra komplexním přístupem - intuitivní terapie, synergicko-reflexní terapie a další. Na základě tohoto setkání jsme se domluvili na vzájemné spolupráci.

Již 15.12. přijede paní Osladilová do našeho Centra, aby pracovala s jednotlivými dětmi. 

 

 Img_0061


 

Pozvánka na Den otevřených dveří

Dod-25-11-2014 


Návštěva z Dánska

Prostřednictvím kontaktu CSS Klíč se mohli pracovníci JAN-Olomouc setkat a malou delegací z Dánska.

Proběhla vzájemná diskuze o podmínkách pro život lidí s PAS v ČR a v Dánsku.JAN-Olomouc představil služby a aktivity,

které poskytuje a zasadil do kontextu celé České republiky a totéž jsm e se dozvěděli z dánské strany.     

 

Img_0034_5


 

ASPERGEREM V ČESKU - Realita života lidí s Aspergerovým životem v ČR dnes a vyhlídky do budoucnosti

Článek vedoucí sdružení Mgr. Markéty Jandekové, který bude součástí sborníku Čtvrté mezinárodní konference v rámci projektu „Pojďme do toho společně II", která se uskuteční 

18. – 19. září 2014 v Brně. 

Ke stažení zdeAspergerem-v-cesku


Čtvrtá mezinárodní konference v rámci projektu „Pojďme do toho společně II"

                                                                                                      logo mezinárodní

Více informací na stránkách Vzdělávání s.r.o.:

http://www.vzdelavani-sro.eu/realizovane-projekty/mezinarodni-projekt/konference/ctvrta-mezinarodni-konference/


Pět knih pro život s autistou!

V  Literárních novinách, které vyšly  9.6.2011  najdete krátký článek, v němž Markéta a  Ivan  Jandekovi vybrali pět knih, které jim v životě pomohly. Třeba některá z nich osloví i vás.


Seminář: Aby všechny děti chodily do školy rády. Olomouc 2010

V minulém roce proběhl v Olomouci seminář: Aby všechny děti chodily do školy rády.  Tématem semináře se stala inkluze handicapovaných dětí. Diskutovalo se o tom, zda a jakou formou je možné začlenit postižené děti do běžného školského vzdělávacího systému. Inkluze je totiž více než integrace. Např. při integraci do běžné ZŠ se musí začleňované postižené dítě přizpůsobit většině, ale v případě INKLUZE se i majorita přizpůsobuje jednomu postiženému dítěti

Video si můžete prohlédnout zde: první  čast, druhá část


Konference „DIALOG ZVĚTŠUJE NÁŠ SVĚT“

Somatopedická společnost a Magistrát hl.m.Prahy pořádá odbornou konferenci „DIALOG ZVĚTŠUJE NÁŠ SVĚT“ aneb SPECIFIKA KOMUNIKACE MEZI ZDRAVOTNÍKY A OSOBAMI S MENTÁLNÍM A KOMBINOVANÝM POSTIŽENÍM.

Kdy: dne 3. listopadu 2010.

Místo konání: Velký sál Magistrátu hl.m.Prahy, Mariánské náměstí, Praha 1.

Program konference si můžete prohlédnout zde.


 


Dozvuky AFO 2010 v Brně na PdF MU

APLA-JM o.s. zve všechny zájemce o problematiku života lidí s autismem v sobotu 13. 11. 2010 od 10:00 do 16:00 na DOZVUKY AFO V BRNĚ - projekci filmů s tematikou autismu, které se na letošním 45. ročníku AFO v Olomouci těšily nečekanému zájmu. Dokumenty jsou rozděleny do dvou bloků, po promítnutí snímků následuje beseda s hosty,  účast přislíbila Mgr. Zuzana Žampachová – Krajská koordinátora pro oblast autismu v JMK a další odborníci.

Celá akce je pro diváky zdarma díky spolupráci, vstřícnosti a pochopení štábu AFO a vedení PdF MU, kterým touto cestou děkujeme.


 

 

Zájemce prosím o potvrzení účasti na adrese: nemcova.milena@seznam.cz

Bližší informace podá Milena Němcová kontakt: +420 608 467

 

Místo konání – Učebna č. 30, PdF MU, Poříčí 31, Brno

Pozvánku si můžeze prohlédnout zde.

Anotace filmů si můžete přečíst  zde.


Rozhovor s profesorkou Struneckou

Nestihli jste si vyslechnout rozhovor s profesorkou Struneckou v Olomouckém rozhlase? Toto vysílání proběhlo 7.5. od 11:00  v pořadu Větrník Českém rozhlasu Olomouc.

Nabízíme Vám tedy možnost rozhovor kdykoliv vyslechnout zde!


Son-Rise program v TV

Vážení přátelé,
rádi bychom Vás upozornili na pořad Klíč v úterý 22. 6. v 18 hodin na ČT2. Repríza pořadu je 28. 6. dopoledne. Tento díl pořadu Klíč se bude zabývat Son-Rise programem (vystoupí české rodiny, které program praktikují, pořadem provází Jan Potměšil).
Po odvysílání pořadu bude možné pořad shlédnoutu na internetu zde.


PREZENTACE CANISTERAPEUTICKÝCH A ASISTENČNÍCH PSŮ PRO RODINY DĚTÍ S PAS

Prezentaci pořádá ELVA HELP o.s. (se sídlem v Liberci)

termín konání: 26.6.2010 (sobota), 10:30 – 15:30 (s přestávkou na oběd)

místo konání: školní sál Cyrilometodějské ZŠ, Lerchova 63, Brno (vchod z Rudišovy ulice)

vstupné: 150,-Kč (vstupné slouží k uhrazení nákladů na dopravu sdružení ELVA HELP a pronájem sálu)

Přihlášky, prosím, posílejte na e-mail: zuzana.masopustova@gmail.com.

Pozvánka ke stažení zde (doc).


 

Nabídka kurzu pro rodiče pečující o děti do 15 let (pořádáno v Olomouci)

JSTE RODIČ DÍTĚTE DO 15 LET? NEDAŘÍ SE VÁM NAJÍT VHODNOU PRÁCI ? Pak můžete využít sérii celkem 11 seminářů, které se uskuteční v Olomouci ( o konkrétním místě budete informováni ), první seminář začíná již 15.6. 2010 od 9 hodin. Jedná se o 2x 90 minut s přestávkou. Účast na všech seminářích je ZDARMA!

POKUD MÁTE O CELÝ PROJEKT ZÁJEM, ALE NESTÍHÁTE SE ZÚČASTNIT 1. SEMINÁŘE dne 15.6. , také organizátory kontaktujte.

Na základě daňového dokladu se proplácí 60,-kč za 1hodinu hlídání vašich dětí a vaše doprava na seminář: autobus, vlak. Zajištěno je občerstvení.

Hlavním cílem projektu je poskytnout účastníkům maximální podporu při návratu a uplatnění se na trhu práce. A to formou praktického vzdělávání a praxe ve vybraném oboru s důrazem na individuální možnosti a schopnosti účastníka. Každý účastník si dobře osvojí dovednosti nutné pro uplatnění na trhu práce. Výstupem má být mimo jiné zabezpečení pro 20 rodičů ( absolventů všech seminářů ve vybraných krajích )práce na částečný úvazek na nejméně půl roku.

Témata seminářů:
1. Úvodní motivační seminář
2. Aktivizace a motivace k pracovnímu uplatnění
3. Jak pozvednout sebevědomí
4. Komunikační dovednosti a společenské vystupování
5. Umění sebeprezentace
6. Řešení konfliktů, interaktivní dovednosti a umění vyjednávat
7. Práce v týmu a sebeprosazení
8. Zvládání stresu, zacházení s negativními emocemi
9. Práce s časem
10. Zpracování individuálního plánu/postupu, vedoucího k uplatnění na trhu
práce
11. Kariérní poradenství (skupinové a individuální)

Více informací vám podá a přihlášky zasílejte: paní Mgr. Janě Hubové: e-mail: projekt@audica.cz

Moc všechny zdraví vedoucí sdružení JAN Markéta Jandeková

Leták a přihlášku do kurzu si můžete stáhnout zde: letak (pdf), prihlaska (doc)


AFO 45 a Svět podle Rain Mana doznívá

Na festivalu AFO 45 překvapivě zvítězili autisté. Níže naleznete odkaz na aktuálně.cz, kde se můžete podívat na rozhovor s ředitelm festivalu, panem Bilíkem, a Ivanem Jandekem, otcem dívky s autismem, který byl zároveň iniciátorem tohoto tématu na festivalu (rozhovor zde).

Dále si můžete počíst v AFOhledu 5, který se věnoval právě tématu autismu a najdete v něm rozhovor s profesorkou Struneckou (str.1 , str.2, str.3, str.4).

 


Ohlédnutí za festivalem AFO 45

Letošní AFO - filmová přehlídka dokumentárních filmů, která probíhá v těchto dnech v krásné budově Konviktu v Olomouci, se pomalu chýlí ke konci.
Letošní ročník byl pro nás zajímavý tím, že tam byla sekce o autismu, která byla přijata s opravdu velkým zájmem o tuto tématiku.Veliký zájem lidí velice příjemně potěšil ředitele festivalu Petra Bilíka, který uvedl, že takovou návštěvnost v minulosti neměli. Na AFU byla též skvělá organizace i další doprovodný program.

Trochu se vrátím do minulosti: v loňském roce jsem oslovil pana Bilíka, jestli by nemohl iniciovat nahrávání dokumentu o našem o.s. Jej toto téma zaujalo a rozhodl se udělat sekci o autismu na AFU. Docela těžké bylo shánění oněch dokumentárních filmů, ale nakonec se povedlo sehnat poměrně dost zajímavých dokumentů. Osobně jsem shlédl pouze úterní program, a to kreslený 11 minutový film o autismu A IS FOR AUTISM – „A jako autismus“. Byla to výpověď lidí pomocí kresby - tento film naleznete i na Torrentu.
Druhý film „Děti hvězd“ byl dokument z Číny. Byl o matce, která založila školu pro autisty -Sing singju, kde se učili pracovat s dětmi rodiče samotní a to přístupem ABA. Rodiče se vyjadřovali slovy, že je zázrak, že tu jsou. Velice se mě líbila otevřenost těchto lidí, kteří zde se svými dětmi strávili 11 týdnů a 14 dní. Každý den se snažili zvládat vše pomalými postupnými kroky, hodně se využívalo hudby. Ředitelka je potom kontrolovala každý pátek v čem se posunuli - ředitelka také zmínila těžkou situaci nevládních organizací v Číně a autistů samotných a jejich rodičů v zemi. Čínský výraz pro autismus je KU TU ČENG.
Další dny jsem se již plně věnoval dceři Marušce. Ve středu jsme byli pozdravit paní Struneckou a byli jsme zaskočeni obrovským zájmem lidí. Marušce se v prostorách Konviktu velice líbilo, udělala si pohodu v takových nafukovacích sedátkách a dívali jsme se na fotografie zatmění slunce různých barev. Vydržela se dívat i na zajímavou projekci NASA a hlavně se jí líbily prostorné prostory vyplněné dřevem a vysokými stropy. Ve čtvrtek jsme zařídili vystoupení paní profesorky Strunecké v Olomouckém rozhlase. Toto vysílání proběhne 7.5. od 11:00 do 12:00 hodin v pořadu Větrník Českém rozhlasu Olomouc.
Dále se nám povedlo domluvit v Českém rozhlase Olomouc hodinový pořad o našem o.s. JAN a životě dětí s autismem, kde vystoupí Sylva Kočí, Markéta Jandeková a Ingrid Hanzlíková. Tento pořad bude vysílán 20.4. v úterý od 22:00 do 23:00 hodin a další den ve středu 21.4. v rozhlasovém pořadu Koktejl olomouckého rozhlasu vystoupí buďto Markéta Jandeková nebo já se svými pocity.

Rozhovory můžete vyslechnout přes internet na adrese http://www.rozhlas.cz/audio/vysilani/. (Objeví se Vám rádia, zadáte olomoucký rozhlas - okamžitý poslech).

S pozdravem Ivan Jandek (Olomouc, 17.4.2010)

Fotografie z festivalu naleznete v naší Galerii.


AFO 45, sekce Svět podle Ran Mana, STŘEDA

Ve středu večer (od 17:00) jsme měli možnost shlédnout velmi zajímavé, poutavé a fascinující dokumenty („Výjimeční lidé: skutečný Rainman“ a „Brainman – Chlapec s neuvěřitelným mozkem“) o mimořádně nadaných jedincích s autismem, tzv. savantech (lidé trpící savant syndromem).

V případě savantů se setkává věda s problémem, jak tento jev logicky vysvětlit. Název tohoto syndromu vyjadřuje unikátní kombinaci, kdy se v člověku vzájemně prolíná genialita s vážnou mozkovou dysfunkcí způsobující absenci některých dovedností v oblasti empatie a komunikace, jež jsou pro obyčejné lidi něčím zcela běžným. Na jedné straně dokáže savant šokovat naprosto fantastickými znalostmi přesahujícími rámec nadprůměrných schopností jiných lidí, ale nedokáže porozumět dvojsmyslům, nadsázce, ironii, jakékoli nejednoznačnosti, je nemotorný, někdy se i stereotypně kýve ze strany na stranu a neumí si sám zavázat ani tkaničku u bot.

V dokumentech jsme svědky toho, jak se myšlení nebo spíše funkcím mozku těchto osob snaží přední vědci v oblasti autismu porozumět a rozluštit jejich záhadné schopnosti. Toto postižení je ovšem tak výjimečné (odhaduje se tak 50 osob na celém světě), že jej není možné nějak systematicky zkoumat.

První dokument vypráví příběh o nedávno zemřelém Kimu Peekovi, který svými schopnostmi i věkem překonal veškerá očekávání lékařů. Za jeden den zvládl přečíst osm knih (kdy levým okem četl levou a pravým okem pravou stránku) a navždy si z nich zapamatoval téměř 98% informací. Pamatoval si veškeré dny v kalendáři a dokázal odpovědět na jakoukoliv otázku typu: Co bylo za den 20.5.1955, kdo slavný zemřel či se narodil, jaký den to bude v roce 2020 aj. Dokázal si vzpomenout na neuvěřitelné množství údajů z oblasti historie, sportu, hudby a mnoha dalších oborů. Svým mimořádným nadáním inspiroval tvůrce slavného filmu Rain Man s Dustinem Hoffmanem v hlavní roli, který byl oceněn 4 Oscary.

Druhý příběh nám představil nejen příběh geniálního ne úplně typického autisty Daniela Tammeta, který je důkazem netušených možností lidského mozku, které se objeví po epileptickém záchvatu v dětství. Daniel vnímá číslice jako konkrétní tvary a pestrobarevné obrazy (číselné řady vnímá jako krajiny, kde např. devítka je veliká a šestka velmi malá). Pamatuje si stomístná čísla. Jeho nejoblíbenějším je číslo pí (byl schopen si zapamatovat neuvěřitelných 22 5000 desetinných míst tohoto čísla bez jediné chybičky). Bez pomoci počítače vypočítá (nebo spíše ve své mysli přečte) i nejsložitější matematické příklady. V dokumentu jsme svědky, jak se Daniel je schopen naučit jakýkoliv jazyk do sedmi dnů a vést pak rozhovor v televizním pořadu (např. Islandštinu).

Tyto dva filmy komentoval dětský psychiatr profesor Hrdlička.


AFO 45, sekce Svět podle Ran Mana, ČTVRTEK

Čtvrteční promítání zahájil kratičký dokument „Toulky s bráchou“, který představil již dospělého Vase, který žije ve vlastním osobitém světě. Spolu se svou sestrou se prochází po rodném Torontu a prostřednictvím jejich vzájemné konverzace a hravé animace tvůrců dokumentu odkrývá divákům svůj svět. Jejich povídání pěkně a úsměvně odlehčuje Vasovo předvádění emocí lidí.

„Horse boy“ je malý autistický Rowan, který s okolím téměř nekomunikuje a často jej přepadávají silné záchvaty vzteku. Žádná z tradičních terapií nepřináší výraznější účinky. Jediným útočištěm je pro chlapce klisna Betsy, na jejímž hřbetě se vždy chlapec zklidní a rozpovídá. Rowanovi rodiče si všímají blahodárného účinku přírody na synův stav a s nadějí na další zlepšení se vydávají na cestu za mongolskými šamany. Tato výprava se promění ve velmi dojemné, chvílemi i vtipné drama. Po šamanském obřadu, kterého se všichni tři zúčastní, začínají rodiče pozorovat první změny: Rowan začíná více komunikovat a zejména projeví zájem o jiné děti. Tímto ovšem cesta nekončí. Celé rodina cestuje se svým průvodcem a jeho malým synem nejprve autem a později na koních do středu Mongolska, kde žije jeden z nejmocnějších šamanů. Další den po rituálu a jízdě na sobech je Rowan jako vyměněný. Hraje si s dětmi, nemá záchvaty vzteku a sám si dojde na WC. Tuto událost rodiče patřičně oslavují, jelikož je tato skutečnost velice trápila. Ovšem největším přáním otce bylo, aby Rowan zvládl jet samostatně na koni, jelikož mu to dá svobodu. Dva týdny po návratu domů chlapec na své klisně Betsy zvládá první samostatnou jízdu. Rodiče pak časem zřizují farmu s koňmi, kde provádí hipoterapii a pomáhají tak dalším dětem (více na: http://www.horseboyfoundation.org).

Oba filmy perfektně doplnilo povídání paní profesorky Anny Strunecké a vedoucí JANa o.s. Markéty Jandekové.


AFO 2010 a Svět podle Rain Mana

Ve dnech 13. – 18. dubna 2010 pořádá Univerzita Palackého v Olomouci již 45. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckého a dokumentárního filmu Academia Film Olomouc (AFO), který si po roce opět dává za cíl srozumitelně a fundovaně přiblížit prostřednictvím audiovize aktuální odborné a vědecké poznatky.

Dominantou celé festivalové dramaturgie je sekce Studio, jež dává divákům jedinečnou možnost nejen zhlédnout po odborné i estetické stránce progresivní snímky, ale rovněž spatřit jejich tvůrce, poslechnout si přednášku na aktuální témata, jež tyto filmy otevírají, a diskutovat o nich s odborníky. Jedním z jeho ústředníchtémat bude Autismus (Svět podle Rain Mana). O něm a dokumentech rozkrývajících svět autistických dětí i dospělých z celého světa budou zasvěceně hovořit přední čeští odborníci a zástupci organizací zabývajících se autismem a pomocí rodinám (APLA, Autistik, JAN-Olomouc o.s.).

Zde si můžete stáhnout finální podobu denního programu festivalu Academia Film Olomouc (pdf).

Zde si můžete stáhnout program sekce Svět podle Rain Mana doplněný o anotace jednotlivých bloků a jména hostů (pdf).

 


Národní plán vytváření rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením 2010-2014

V pondělí 29. března 2010 vláda České republiky projednala a schválila nový Národní plán vytváření rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením na období 2010 - 2014.

Česká republika se v posledních dvou desetiletích zařadila mezi státy, které si uvědomují zvýšenou odpovědnost za odstraňování bariér bránících občanům se zdravotním postižením v plnohodnotné účasti a zapojení do společnosti. Za tímto účelem byly v uplynulém období postupně vypracovány, vládou schváleny a realizovány již čtyři Národní plány, které formulovaly politiku státu ve vztahu ke zdravotně postiženým občanům a byla v nich pro jednotlivá ministerstva stanovena konkrétní opatření, která byla pro dané období vytipována jako důležitá a prioritní.

Posledním doposud realizovaným plánem je Národní plán podpory a integrace občanů se zdravotním postižením na období 2006 - 2009, který byl přijat v roce 2005 usnesením vlády ČR č. 1004.

Významnou událostí, která ovlivnila přípravu i podobu předkládaného Národního plánu, je skutečnost, že Česká republika v září 2009 ratifikovala Úmluvu o právech osob se zdravotním postižením (viz. Soubory ke stažení), která nezakládá žádná nová práva, pouze ukládá důsledné naplňování existujících lidských práv a svobod z hlediska osob se zdravotním postižením. Základní podoba nového Národního plánu obsahově i strukturou vychází z obecných zásad, na kterých je tato Úmluva založena.

Národní plán 2010-2014 najdete na našich stránkách v sekci Soubory ke stažení!

Zdroje: NPVRP 2010-2014 a www.vlada.cz

Za JAN-Olomouc o.s. doufáme, že se vládě podaří opatření, která si tímto plánem stanovila, naplňovat.

 


Jak jsme běželi autistům naproti

Dne 31. 3. 2010 ku příležitosti Světového dne informovanosti o autismu (2. dubna) jsme pořádali na Horním náměstí v Olomouci „osvětovou“ akci  "Běh pro autisty". Záměrem této akce bylo informovat veřejnost o problematice autismu a o možnostech pomoci  v Olomouckém kraji.

Tento počin byl podpořen městem Olomouc, které akci umožnilo, společností ONYX engineering, spol. s. r. o., která darovala finance na postavení pódia a Hnutím Duha Olomouc, které zapůjčilo „party stan“. Velkou pomocí byli také studenti FTK z UP v Olomouc,i dobrovolníci a fandové o. s. JAN – Olomouc. Všem patří velký dík.

Jelikož bylo nevlídné počasí, foukal studený vítr a pršelo, rozhodli jsme se pouze pro malý okruh běhu. Ten vedl od radnice, kde byl start i cíl, přes Dolní náměstí, dále po Kateřinské ulici směr Bezručovy sady a před Rozáliem se běžci otáčeli a stejnou trasou se vraceli zpět k radnici. Do běhu se zapojili kolemjdoucí, rodiče a jejich děti s autismem, studenti, maminky s kočárky a fandové JAN – Olomouc o.s. včetně canisterapeutického psa Barbuchy a jeho majitelky.

Zahřáté účastníky akce v cíli již čekalo na scéně před party stanem Divadlo MY – divadlo lidí s handicapem působící při Klíči – centru sociálních služeb Olomouc, které bylo součástí doprovodného programu. Počasí se stále zhoršovalo, začal foukat severák, ale ten nebyl překážkou pro herce z Divadla MY, kteří divákům představili hru Realita snů. Přes nepřízeň počasí se hra vydařila a herci byli odměněni velkým potleskem.

Třešničkou na dortu byla kapela Two men ze Zábřehu, která na závěr potěšila a krásnou hudbou zahřála zmrzlé posluchače, kteří se při svižných skladbách, kterých má kapela v repertoáru nemálo, roztančili a ještě více rozradostnili.

Věříme, že tato akce bude mít i příští rok své pokračování. Doufáme, že vyjde počasí, doprovodný program se rozšíří a důležité informace tak budou předány ještě většímu počtu lidí.

Děkujeme všem, kteří se podíleli na organizaci a těšíme se na další spolupráci!!!

Fotky z běhu si můžete prohlédnout v naší Galerii.

 


Podpořili nás

  Vystrizek_2MpsvAvastKb_logo_7Kpmg_3Hanusovice_3Tovacov_znak_5Prostejov_znak_6 Prerov_znak_5Klopina_znak_6   Javornik